KARTY PSYCHOHYGIENA

Nepolevujte v dodržování pravidel, která vás i vaše okolí mají chránit před nákazou koronavirem. Venku je hezky, slunce a teplo svádí k tomu bezstarostně odhodit roušku a nebojácně vyrazit na piknik s přáteli.
Přečtěte si více

Informace o koronaviru se na vás valí ze všech stran. Z televize, Facebooku i z náhodně zaslechnutých rozhovorů v obchodě. Nenechte se zprávami zahltit. Přijatelná míra platných, rychlých a aktuálních informací působí jako prevence proti zmatku, nervozitě i panice. Jejich nadmíra může mít opačný efekt.
Přečtěte si více

Drobné denní rituály mají pozitivní vliv na psychiku a snídaně je jedním z nich. Třebaže vás mnohdy nenutí nic vstávat, zkuste dodržovat pravidelný režim. Nelámejte to ale přes koleno a najděte si rituál, který vám bude vyhovovat.
Přečtěte si více

Už jsi dnes volal babičce a dědečkovi? Nebo tetě, která žije o samotě? Můžeš každý den. Být doma v nedobrovolné izolaci není snadné ani pro tebe, ani pro ně. Proto spolu buďte pravidelně v kontaktu. Situace se mění a je dobré předávat si informace. Řekni jim je popravdě a tak, aby jim porozuměli.
Přečtěte si více

Necítíte se na to, zapojit se do řad dobrovolníků, kteří šijí roušky nebo ve spolupráci s různými organizacemi nosí nákupy seniorům? Nejste v tom sami. Pokud z jakýchkoliv důvodů nemůžete nebo nechcete pomáhat cizím lidem, nebojte se říct ne.
Přečtěte si více

„Strejdo, máte s tetou dost léků?” „Ale jo.” NE! Odpověď ano/ne ti nestačí. „Strejdo, podívej se, na kolik dní máte ty léky, a řekni mi to.”
Přečtěte si více

Kontaktujte rodinu, přátele a kolegy pomocí telefonu nebo sociálních sítí. Chatujte, skypujte. Vraťte se ke starému dobrému dopisování, pošta funguje. V nedobrovolné izolaci je důležité udržovat se v kondici nejen fyzické, ale také mentální.
Přečtěte si více

Vytvořte si s partnerem každý svůj „koutek“, který vám zaručí chvilku samoty i v době, kdy spolu doma trávíte víc času než obvykle. Zejména v případě, že máte oba home office. Snažte se nebýt příliš konfliktní. Nesnáze řešte s rozvahou.
Přečtěte si více

Najděte si každý den aspoň 5 až 10 minut pro sebe, kdy nebudete muset dělat vůbec nic. Je úplně jedno, jestli si lehnete, budete meditovat, koukat do zdi, modlit se, číst si, jíst čokoládu nebo hrát piškvorky na mobilu.
Přečtěte si více

„Babi, doufám, že jsi doma a nikam nechodíš.” „Ale to víš, že jo.” NE! Odpověď ano/ne ti nestačí. „Babi, a co jsi dneska dělala?" „Byla jsem si ráno pro rohlíky, ale jen tady, v pekárně za rohem…”
Přečtěte si více

Náctiletý si umí najít většinu informací sám. Není ale dospělý, nemusí rozumět formulaci slov, vyznění textu nebo ho mohou děsit „zaručené informace" a hoaxy, které se na něj vysypou ze sítí jako první. Mluvte s ním o zdrojích, na které narazil. Co si myslí o zveřejněných informacích a jejich sdílení.
Přečtěte si více

Najděte si pravidelný rytmus. Zní to složitě, ale složité to není. Zkuste se chovat tak, jako byste chodili do kanceláře a ne jen do vedlejší místnosti. Převlékněte se z pyžama do oblečení, ve kterém byste normálně šli do práce.
Přečtěte si více

„Dědo, a máš co jíst?” „Ano.” NE! Odpověď ano/ne ti nestačí. Ptej se přímo: „Dědo, co budeš mít zítra k obědu?”
Přečtěte si více

Probudit se do nedobrovolné izolace je pro naši psychiku mimořádně náročné, nemáme to s čím srovnat. Cítíme se smutně, zmateně, naštvaně. Máme strach. Podle psychologů jsou pocity, které máme, přirozené. Nestyďme se za ně, ale zároveň jim nedávejme příliš prostoru pro růst. Snažme se sami sebe udržet v dobré náladě.
Přečtěte si více

Prstem se neukazuje, to ví už malé děti. Stejně jako to, že není dobré žalovat. Je důležité si uvědomit, že pro každého z nás je nynější situace nějakým způsobem náročná. Vše se dá řešit v klidu. Nedávejte průchod hněvu.
Přečtěte si více

Možná úsměvné, ale důležité. Tahle činnost vás každý den ráno nastartuje a přesměruje do produktivního modu. Ustlaná postel má zásadní vliv na vzhled ložnice. Vyvolává pozitivní signál, že máte situaci pod kontrolou. Neupravený „brloh” působí přesně opačně, chaos přitahuje znovu jen chaos.
Přečtěte si více

Držte se v přítomnosti, nevymýšlejte možné katastrofické scénáře. Valící se zprávy o pandemii mohou probouzet pocity bezmoci, paniky a strachu z budoucnosti. Nepodléhejte jim, nebuďte rukojmím situace. Státy zavádějí opatření, která mají šíření koronaviru omezit.
Přečtěte si více

Nedřete se do úmoru, vaše zdraví je na prvním místě. Vlna solidarity, která se mezi lidmi zvedla, je obdivuhodná. Tisíce dobrovolníků v těžké chvíli pomáhají, jak můžou. Rodině, sousedovi i úplně cizím lidem. Mnohé ženy (ale i muži) tráví šitím roušek i několik hodin denně.
Přečtěte si více

Dítě není dospělý, přesto chápe a bojí se stejně jako vy. Neokřikujte ho a nevysmívejte se mu. Nikdo nezná vaše dítě lépe než vy. V klidu si s ním sedněte, aby vás nikdo nerušil. Vysvětlete mu, proč nemůže do školy nebo k babičce, proč musí nosit roušku. Volte slova, kterým bude rozumět.
Přečtěte si více

Udržujte si vnitřní rovnováhu a optimismus, podle odborníků tím posílíte imunitu. Najděte si způsob, jak se v nedobrovolné izolaci věnovat koníčkům. Vyhraďte si čas na odpočinek. Vyzkoušejte meditaci. Obklopte se hezkými věcmi. Prohlédněte si fotky z poslední dovolené, pusťte si oblíbenou písničku. Zkuste být nápomocní někomu dalšímu.
Přečtěte si více