KARTY PSYCHOHYGIENA
Informace o koronaviru se na vás valí ze všech stran. Z televize, Facebooku i z náhodně zaslechnutých rozhovorů v obchodě. Nenechte se zprávami zahltit. Přijatelná míra platných, rychlých a aktuálních informací působí jako prevence proti zmatku, nervozitě i panice. Jejich nadmíra může mít opačný efekt.
Náctiletý si umí najít většinu informací sám. Není ale dospělý, nemusí rozumět formulaci slov, vyznění textu nebo ho mohou děsit „zaručené informace" a hoaxy, které se na něj vysypou ze sítí jako první. Mluvte s ním o zdrojích, na které narazil. Co si myslí o zveřejněných informacích a jejich sdílení.
Probudit se do nedobrovolné izolace je pro naši psychiku mimořádně náročné, nemáme to s čím srovnat. Cítíme se smutně, zmateně, naštvaně. Máme strach. Podle psychologů jsou pocity, které máme, přirozené. Nestyďme se za ně, ale zároveň jim nedávejme příliš prostoru pro růst. Snažme se sami sebe udržet v dobré náladě.
Udržujte si vnitřní rovnováhu a optimismus, podle odborníků tím posílíte imunitu. Najděte si způsob, jak se v nedobrovolné izolaci věnovat koníčkům. Vyhraďte si čas na odpočinek. Vyzkoušejte meditaci. Obklopte se hezkými věcmi. Prohlédněte si fotky z poslední dovolené, pusťte si oblíbenou písničku. Zkuste být nápomocní někomu dalšímu.