UŽITEČNÉ RADY

Pokud máte psa, venčete ho dál podle jeho potřeby. Venku noste roušku a udržujte doporučený odstup od ostatních pejskařů. Po návratu z procházky si vždy důkladně a mýdlem umyjte ruce. Pokud máte podezření, že byste mohli být nakažení, omezte se zvířetem kontakt.
Přečtěte si více

Můžete použitou látkovou roušku sterilizovat v troubě nebo v mikrovlnce? Na internetu se šíří návody, jak na to. Hasiči však říkají: „Rozhodně to nedělejte!” Není to sice nemožné, ale postup je složitý a skutečně velmi nebezpečný.
Přečtěte si více

Pokud nejste v karanténě pro podezření na nákazu, můžete si udělat výlet do přírody. Čerstvý vzduch vám pomůže. Ale pozor, i přes zrušení zákazu volného pohybu byste na veřejně dostupných místech stále měli pobývat maximálně v deseti lidech nebo se členy své domácnosti.
Přečtěte si více

Má vaše dítě potíž zvládnout úkoly, které mu chodí ze školy? Nestíháte se s ním kvůli práci a starostem o domácnost učit? Možná by se vám také hodil někdo, kdo by si s vaším potomkem popovídal anglicky nebo mu vysvětlil zlomky. Vám všem nabízí Český červený kříž možnost opatřit si vhodného lektora na doučování, který vám v momentální těžké situaci pomůže.
Přečtěte si více

Mít doma zásobu trvanlivých potravin a základní drogerie je dobrý nápad vždy, nejen v krizi. Vše by ale mělo mít svou míru. Nemusíte se v místním supermarketu přetahovat o druhý vozík, abyste měli kam uložit 10 kilogramů těstovin a 50 rolí toaletního papíru. Obchodní řetězce hlásí, že zásob mají dost, nikdo hlady trpět nebude.
Přečtěte si více

Zjišťujte si průběžně nové informace týkající se koronaviru. Ověřené zprávy a doporučení ale nenajdete v internetových diskuzích. Raději zabrouzdejte na ověřené zdroje nebo důvěryhodné deníky. Své stránky s aktualizovanými informacemi, doporučeními a kontakty provozuje například Ministerstvo zdravotnictví ČR, Státní zdravotní ústav, krajské hygienické stanice nebo ...
Přečtěte si více

Možná se ještě necítíte na to, jít ven mezi lidi, pokud to není nutné. Strach je přirozený. Pandemie se uklidňuje, ale ještě není za námi. Pokud je vám doma dobře, existují možnosti, jak nutnost vycházení snížit.
Přečtěte si více

Spěte. Ideálně zhruba osm hodin denně, dlouhodobě ne více než deset. Málo spánku vám škodí stejně jako jeho nadmíra. Každý jsme jiný, proto dejte na vlastní zkušenost. Přiměřený spánek zmírní napětí, vznětlivost, podráždění, dodá energii, zlepší náladu, posílí obranyschopnost.
Přečtěte si více

Nemocnice nezakázaly darovat krev kvůli koronaviru, pouze se zpřísňují podmínky. Dárci krve jsou naopak vítáni. Právě kvůli výpadku těch stálých, kteří po návratu z dovolené nebo kvůli podezření z nákazy skončili v karanténě. Pokud splňujete podmínky, krev darovat můžete. Buďte přitom zodpovědní.
Přečtěte si více

Možná nemůžete jít ven ani se bavit s partou přátel večer u piva ve vaší oblíbené hospůdce. Člověk je tvor společenský, je jasné, že vám kontakt i společné trávení času chybí. Zkuste se s rodinou doma zabavit třeba při deskových hrách. Hrát můžete i sami on-line. Stránek, které se věnují deskovým, karetním i dalším hrám, je na internetu celá řada, stačí zabrouzdat.
Přečtěte si více

Věděli jste, že recept už nemusí lékař tisknout, ale může vám ho zaslat pomocí SMS? A to dokonce i po telefonické domluvě. Některé lékárny to dokonce preferují, protože jde o bezkontaktní službu. V telefonu si vyhledáte nalezený SMS eRecept a lékárnici nadiktujete kód. Nikdo se nemusí ničeho dotýkat.
Přečtěte si více

Chcete se chránit rouškou, ale ve vašem okolí už nejsou k sehnání? Buďte aktivní! Ušijte si je doma. Stejně jako mnoho dalších lidí v Česku, kteří výsledky svého snažení sdílí na sociálních sítích. Vyndejte ze skříně šicí stroj, nebo jen vezměte do ruky jehlu a nit a pusťte se do toho. Návody, jak na to, najdete na internetu. Zvládne to i dítě.
Přečtěte si více

Základním rozdílem mezi rouškou a respirátorem je způsob ochrany. Primárním úkolem roušky je ochránit okolí před vydechovanými kapénkami, které mohou obsahovat choroboplodné zárodky. V menší míře chrání rouška i svého nositele. Respirátor naproti tomu chrání před vdechnutím virů a bakterií zejména svého nositele.
Přečtěte si více

Před nasazením roušky si pořádně umyjte ruce mýdlem, případně použijte dezinfekci. Roušku nasaďte za šňůrky nebo za gumičky. Nedotýkejte se její obličejové části ani své vlastní tváře. Nasaďte si roušku tak, aby co nejtěsněji doléhala k obličeji, překryla nos a bradu. Na nasazenou roušku nesahejte.
Přečtěte si více

Znovu je možné vycestovat do zahraničí. Při návratu z ciziny se však musíte na hranicích prokázat negativním testem nebo vstoupit do karantény. Pokud si zatím netroufáte opustit Českou republiku, můžete si alespoň naplánovat, kam vás vaše příští dovolená v budoucnu zavede. Až epidemie pomine a budete se cítit za hranicemi bezpečně.
Přečtěte si více

Potraviny máte doma v rozumné míře a tak, abyste je stihli konzumovat a zároveň měli po ruce něco trvanlivého navíc. Umíte je ale bezpečně uskladnit, aby je neznehodnotili škůdci, plísně nebo bakterie? Na obalu si přečtěte doporučení, jak s konkrétním balením potravin nakládat.
Přečtěte si více

Solidarita je lidem přirozená a zaslouží pochvalu. Šlechtí vás, že sousedce, která se bojí kvůli vysokému věku a nebezpečí nákazy opustit byt, skočíte do místní samoobsluhy vyřídit nákup. Nepouštějte se však sami do větší akce, raději se obraťte na odborníky, kteří ji umí zkoordinovat.
Přečtěte si více