UŽITEČNÉ RADY
Má vaše dítě potíž zvládnout úkoly, které mu chodí ze školy? Nestíháte se s ním kvůli práci a starostem o domácnost učit? Možná by se vám také hodil někdo, kdo by si s vaším potomkem popovídal anglicky nebo mu vysvětlil zlomky. Vám všem nabízí Český červený kříž možnost opatřit si vhodného lektora na doučování, který vám v momentální těžké situaci pomůže.
Mít doma zásobu trvanlivých potravin a základní drogerie je dobrý nápad vždy, nejen v krizi. Vše by ale mělo mít svou míru. Nemusíte se v místním supermarketu přetahovat o druhý vozík, abyste měli kam uložit 10 kilogramů těstovin a 50 rolí toaletního papíru. Obchodní řetězce hlásí, že zásob mají dost, nikdo hlady trpět nebude.
Zjišťujte si průběžně nové informace týkající se koronaviru. Ověřené zprávy a doporučení ale nenajdete v internetových diskuzích. Raději zabrouzdejte na ověřené zdroje nebo důvěryhodné deníky. Své stránky s aktualizovanými informacemi, doporučeními a kontakty provozuje například Ministerstvo zdravotnictví ČR, Státní zdravotní ústav, krajské hygienické stanice nebo ...
Možná nemůžete jít ven ani se bavit s partou přátel večer u piva ve vaší oblíbené hospůdce. Člověk je tvor společenský, je jasné, že vám kontakt i společné trávení času chybí. Zkuste se s rodinou doma zabavit třeba při deskových hrách. Hrát můžete i sami on-line. Stránek, které se věnují deskovým, karetním i dalším hrám, je na internetu celá řada, stačí zabrouzdat.
Věděli jste, že recept už nemusí lékař tisknout, ale může vám ho zaslat pomocí SMS? A to dokonce i po telefonické domluvě. Některé lékárny to dokonce preferují, protože jde o bezkontaktní službu. V telefonu si vyhledáte nalezený SMS eRecept a lékárnici nadiktujete kód. Nikdo se nemusí ničeho dotýkat.
Chcete se chránit rouškou, ale ve vašem okolí už nejsou k sehnání? Buďte aktivní! Ušijte si je doma. Stejně jako mnoho dalších lidí v Česku, kteří výsledky svého snažení sdílí na sociálních sítích. Vyndejte ze skříně šicí stroj, nebo jen vezměte do ruky jehlu a nit a pusťte se do toho. Návody, jak na to, najdete na internetu. Zvládne to i dítě.
Základním rozdílem mezi rouškou a respirátorem je způsob ochrany. Primárním úkolem roušky je ochránit okolí před vydechovanými kapénkami, které mohou obsahovat choroboplodné zárodky. V menší míře chrání rouška i svého nositele. Respirátor naproti tomu chrání před vdechnutím virů a bakterií zejména svého nositele.
Znovu je možné vycestovat do zahraničí. Při návratu z ciziny se však musíte na hranicích prokázat negativním testem nebo vstoupit do karantény. Pokud si zatím netroufáte opustit Českou republiku, můžete si alespoň naplánovat, kam vás vaše příští dovolená v budoucnu zavede. Až epidemie pomine a budete se cítit za hranicemi bezpečně.