Často se nás ptáte

Proč to vše děláme?
Aktuální situace nám není lhostejná. Červený kříž je ze své podstaty složen z dobrovolníků, a proto se při každé pohromě obracíme právě na Vás, na kolegy, dobrovolníky. Víme, že díky dobrovolnické síle je možné zvládat mimořádné události lépe a efektivněji a krizové systémy v zahraničí se učí s touto silou pracovat. I my chceme jít v tomto dobrým příkladem. Počítáme s tím, že podzim/zima/jaro je dlouhá doba a nechceme nic ponechat náhodě. Proto oslovujeme veřejnost, aby vstoupila do "Dobrovolnických záloh ČČK" a připravila se na případnou pomoc při zhoršení epidemické situace.

Jak být trpělivým dobrovolníkem?
Při katastrofách a epidemiích bývá naprosto běžné, že pomáhajících je více než poptávek po pomoci. Jsme za to rádi, je to velký projev solidarity a pro nás také vědomí, že máme rezervy, do kterých lze sáhnout, když se situace náhle zhorší. Snažíme se proto vysvětlovat, že si vážíme každého, kdo vstoupí do "Dobrovolnické zálohy ČČK", ale že to neznamená automatické využití vaší nabídky. Často je to o trpělivosti nebo jen pocitu, že být v záloze pro horší časy je také projev dobré vůle a solidarity. Děkujeme vám za to. 🙂

Jak to vše vlastně funguje
Tak jako vy, i my věříme, že se současná situace přežene a zůstane jenom ve vzpomínkách. To ale neznamená, že už vám poté nebudeme mít co nabídnout a hlavně, že už nebude v budoucnosti potřeba vaší pomoci. Jsme organizace, která se snaží pomáhat vždy a všude, tam kde je to zrovna zapotřebí. Proto budeme rádi, když i nadále zůstaneme prostřednictvím "Dobrovolnických záloh ČČK" v kontaktu a budeme tak mít možnost vás v budoucnu oslovit s nabídkami, které by vás mohly zaujmout či vás požádat o pomoc.

Vaše nejčastější otázky k aplikaci Sinch

Mám si v Sinchi aktualizovat svůj profil?
Ano, každé doplnění Vašeho profilu může být důležité. Ať už máte absolvovaný nový kurz, změnil se váš telefon nebo email. Pokud jste už pracovali v nějaké nemocnici nebo zařízení, můžete zde také informaci aktualizovat. A nejedná se jen o aktivity spojené se současným nasazením. Budeme rádi, když s námi zůstanete i do budoucna. Český červený kříž je jedna z největších humanitárních organizací nejen v ČR. Pomáháme v mnoha oblastech a budeme moc rádi, když nám s tím pomůžete. Třeba i Váš nový řidičák se počítá.

Jak celý sytém poptávek funguje?
Když nemocnice nebo zařízení poskytující sociální služby (např. domov seniorů) potřebují akutně pomoc, osloví nás a my zveřejníme jejich poptávku s podrobnými informacemi. Tuto poptávku najdete přímo v Sinchi nebo se o ní dozvíte na našich FB stránkách a našem webu. Občas posíláme i emaily (když to spěchá nebo je málo zájemců). Jakmile vstoupíte do Sinche, můžete se do zařízení, ve kterém chcete pomoci, zaregistrovat. My shromáždíme Vaše profily (tak jak jste se hlásili) a zašleme do zařízení, které si následně samo vybere, koho dále osloví (mailem nebo telefonicky) a domluví se na rozsahu spolupráce a nástupu. Pokud se Vám zařízení neozve, většinou to znamená, že již je personální situace nějakým způsobem stabilizována. U zařízení uváděné množství poptávaných lidí je záměrně nadsazeno – nemůžeme totiž dopředu vědět, jaké jsou reálné časové možnosti všech přihlášených a stejně tak i aktuální situace v jednotlivých zařízeních se mění často ze dne na den. Někdy se tak může stát, že se přihlásí více zájemců, než jaká je reálná potřeba nebo se třeba v mezičase vrátili kmenoví zaměstnanci z nemocenské. Nezoufejte a neváhejte svou pomoc nabídnout (dle Vašich možností) jinde.

Stále Vám nepřišel od nás žádný e-mail?
Zaregistrovali jste se do aplikace Sinch a stále Vám nepřišel žádný e-mail. Jak se u hromadných e-mailů stává, občas padají do spamu nebo jsou zařazeny do složek "Hromadné", "Promoakce", atd. Prosím zkontrolujte si tyto složky. E-maily s důležitými informacemi nejčastěji zasíláme z adres no-reply@sinch.cz nebo z našich dispečinků.

Vaše nejčastější otázky ke kurzu

Kdo se může kurzu zúčastnit?
Každý, kdo je starší 18 let.

 
Jak se přihlásím na kurz?
Po kliknutí na tlačítko „Přihlásit se“ budete přesměrováni do aplikace SINCH, kde se zaregistrujete. Po vstupu do aplikace si na hlavní stránce v sekci „Nadcházející události“ rozkliknete vybraný kurz dle aktuální nabídky a kliknete na „Přihlásit na událost“. A pak už se můžete těšit na kurz.

 
Chcete absolvovat kurz, ale není místo?
Pokud o kurz máte zájem a nikam se nevejdete, dejte nám o sobě prosím vědět. V Sinch jsou vypsané tzv. "čekačky". Přihlaste se do této události a my Vám dáme vědět, až vypíšeme nové termíny. Případně se nám ozvěte na email příslušného dispečinku.

 
Jaký bude výstup kurzu?
Získáte osvědčení o účasti na kurzu.

 
Jaké bude mé uplatnění po skončení kurzu?
Nemůžeme Vám slíbit žádné konkrétní místo v nemocnici nebo sociálním zařízení. Vše děláme proto, abychom byli včas připraveni, kdyby bylo potřeba odlehčit práci sester nebo ošetřovatelů.

 
Mám vystudovaný příslušný obor nebo v oboru pracuji. Co mám dělat?
Prosíme, abyste se také zaregistrovali do aplikace Sinch a tuto skutečnost uvedli ve svém profilu. Spojíme se s Vámi a domluvíme se. Kurz asi nebude třeba.

 
Jaké budou mé kompetence?
Budete pomocníkem profesionálních zdravotníků – především sester - zastat některé základní činnosti, umožnit jim péči o další pacienty a dát jim prostor si odpočinout.

 
Můžu využít získané dovednosti i jinde než v nemocnici nebo sociálním zařízení?
Ano, můžete. Například doma nebo ve svém okolí při péči o své blízké a známé. I tím odlehčíte celému systému.

 
Je kapacita kurzů omezená?
Ano je omezená prostory, maximální možným počtem účastníků a počtem lektorů. Uděláme maximum, ale nemůžeme vyloučit převis zájemců.

 
Co když vůbec nedojde k využití takto proškolených osob?
To budeme jedině rádi, protože to bude znamenat, že situace byla zvládnuta standardním systémem. Ale získané dovednosti se Vám jistě neztratí a můžou se hodit v budoucnu v podobných situacích. A nebo je využijete ve své rodině či okolí. Vždyť umět pečovat o nemocné patří společně s poskytováním první pomoci k základním hodnotám lidství.

 
Jsou podmínkou pro vstup do kurzu předchozí znalosti z oboru nebo zkušenosti?
Ne nejsou.

 
Jak dlouho budou kurzy nabízeny?
V případě, že se situace nebo její výhled zlepší, budou kurzy ukončeny. Nebo změněny na péči o blízké v domácím prostředí.

 
Jsou potřeba covid testy /očkování?
Z důvodů snížení rizika nákazy aplikujeme systém O-N. Je třeba mít buď ukončené očkování nebo prodělanou nemoc (v posledních 180 dnech). Kurzů se také mohou zúčastnit zájemci, kteří nemají ukončené očkování, ale jsou po první dávce. Ti se musí prokázat negativním PCR testem (v posledních 72 hodinách).

 
Jsou potřeba nějaká další očkování?
Pro účast na kurzu nikoliv. Pro práci ve zdravotnických zařízeních je třeba očkování proti infekční hepatitidě typu B a dále stanovená pravidelná (tzv. povinná) očkování. Pokud jste rok narození 1989 a mladší a pokud jste zároveň dodrželi doporučený očkovací kalendář, jste s vysokou pravděpodobností již očkováni. Pokud očkování proti infekční hepatitidě typu B nemáte, většinou vám jej nabídne nemocnice před nástupem na klinické oddělení (je třeba počítat cca 3-4 týdny od očkování do nástupu). Pokud chcete vše urychlit, kontaktujte svého praktického lékaře a domluvte se na očkování už nyní. Toto očkování se Vám v budoucnu neztratí a získáváte tak časový náskok.

 
Kde mohu po skončení kurzu pomáhat?
Tam, kde bude potřeba. Nejste vázáni žádnou smlouvou nebo podmínkami kurzu. Můžete s námi pomáhat v těchto zařízeních nebo si sami najít něco ve svém okolí.

 
Za jakých podmínek budu v sociálních nebo zdravotnických zařízeních pomáhat?
S daným zařízením uzavřete dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

 
Jak je to s financemi?
Protože budete uzavírat řádnou dohodu s daným zařízením, náleží vám i odměna za odvedenou práci. Je možné pomáhat také bezplatně (většinou krátkodobá nebo jednorázová výpomoc).